کلیات

پاسخ به سوال صفحه کابینت چیست؟ به طور کلی به ورق های ضخیمی که بر روی کابینت ها قرار گرفته و به عنوان میزکار کاربرد دارند صفحه کابینت گفته می شود. صفحه کابینت ها با استفاده از متریال مختلفی تولید می گردند. انواع متفاوتی از نمونه های تولید شده با ام دی اف، کورین، پلی وود، چوب های فینگر جوینت، سنگ و چوب طبیعی و غیره از نمونه های موجود در بازار می باشند. موارد استفاده، ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت هر کدام از این مدل ها در ادامه همین مقاله توضیح داده شده است. شما با مطالعه این بخش تا حدودی با ویژگی های نمونه صفحات پرفروش بازار آشنا خواهید شد.

صفحه تاپس

این محصولات در اصطلاح بازار به عنوان صفحات تاپس نیز نامیده می شود. البته در نظر داشته باشید که این صفحات را می توان به غیر از میزکار آشپزخانه و بر روی کابینت های خانگی در بخش های دیگری نیز به کار برد. اما به علت اینکه صفحات تاپس برای اولین بار و بیشتر در آشپزخانه به کار رفته اند با نام صفحه کابینت شناخته می شوند. میز غذا خوری، پیشخوان و میزکار آشپزخانه های بزرگ صنعتی از دیگر مورادی هستند که صفحات کابینت در آن ها کاربرد دارند.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست

انواع صفحه کابینت

صفحه کابینت ها را می توان از روی سایز، رنگ بندی، جنس، قیمت و پارامترهای مختلف دیگری در دسته بندی های مختلفی جای داد. موارد استفاده قیمت و بازار فروش هر یک از این گروه ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. جنس هایی مانند چوب ها و سنگ های طبیعی و مصنوعی از انواع مختلف مورد استفاده در بازار می باشند. در این بخش قصد داریم توضیحاتی در خصوص پراستفاده ترین و معروف ترین صفحه کابینت های موجود در بازار را شرح دهیم. پیش از مطالعه این بخش، این نکته را در نظر داشته باشید که مدل ها و جنس های دیگری نیز ممکن است در بازار به عنوان صفحه کابینت به فروش برسند. نمونه هایی که نام برده خواهد شد در بازار معاملات کشور پر استفاده تر و شناخته شده تر از سایر نمونه ها است و تقریبا پوشش دهنده همه مدلهای مورد استفاده می باشد.

  • صفحه کابینت سنگ طبیعی: نمونه اولیه از صفحه کابینت

  • صفحه کابینت چوب طبیعی: صفحه کابینت کلاسیک و سنتی

  • صفحه کابینت MDF: پرمصرف ترین نوع صفحه کابینت

  • صفحه کابینت Plywood: صفحه کابینت ضد آب و رطوبت

  • صفحه کابینت کورین: صفحه کابینت با تکنولوژی جدید

صفحه کابینت سنگ طبیعی

سنگ های طبیعی نیز مانند چوب طبیعی یکی از مدل های بسیار محبوبی هستند که در سال های گذشته به عنوان صفحه کابینت در اشپزخانه ها مورد استفاده بوده اند. جنس هایی مانند مرمر، گرانیت، تراورتن، کوارتزیت و غیره از نمونه هایی هستند که محبوبیت بیشتری در بازار به عنوان صفحه کابینت داشته اند. هر کدام از این سنگ ها دارای طرح ها و نقوش متفاوت با ترکیب رنگ های بسیار خاص و زیبا هستند. سنگ های طبیعی بسته به جنس، کیفیت، مقاومت و حتی گاها نوع و عمق طرح های موجود روی سنگ دارای قیمت های فروش متنوعی می باشند. در کنار ویژگی های مثبت، سنگ های طبیعی ویژگی های منفی بسیاری نیز دارند. برای مثال این محصولات در صورت شکستگی غیر قابل ترمیم هستند و نمونه های باکیفیت و مناسب تر آن ها قیمت های بسیار بالایی دارند.

صفحه کابینت سنگ طبیعی روشن
صفحه کابینت سنگ طبیعی

صفحه کابینت چوب طبیعی

الوار های چوب طبیعی از سال های دور همواره در بخش های مختلف خانه و دکوراسیون داخلی مورد استفاده بوده است. استفاده از این متریال با کمی تغییرات و پردازش های خاص به عنوان صفحه کابینت نیز صورت می گیرد. چوب های طبیعی به دلیل طرح و جلوه بسیار زیبایی که دارند قابلیت استفاده در میزهای کار، پیشخوان و صفحه کابینت ها را دارا می باشند. به کارگیری الوار چوب طبیعی در آشپزخانه و ترکیب درست آن با سایر بخش های دکوراسیون باعث ایجاد فضای بسیار گرم و زیبا می شود. البته به دلیل حساسیت بالای این متریال در مقابل نفوذ آب و حتی گرما باید در هنگام استفاده از این نوع از صفحات دقت لازم را به کار برد.

صفحه کابینت چوب طبیعی

صفحه کابینت اپوکسی

نوع جدید و مدرن از صفحه کابینت های چوب طبیعی است

صفحه کابینت اپوکسی چوب طبیعی

اپوکسی رزین ماده نگهداره و زیبایی است که امروزه برای تولید صفحه کابینت های تمام چوبی استفاده می شود و دارای شکل و طرح های متنوع است.

صفحه کابینت چوب طبیعی تیره

تنوع طبیعی

این گروه از صفحه کابینت ها خود دارای چندین بخش و نوع مختلف می باشند. با ایجاد تغییرات در شکل و رنگ چوب های طبیعی، برش در ابعاد مختلف و افزودن روکش های متفاوت می توان مدل های متنوعی از تایل های چوب طبیعی با ویژگی ها و کاربرد های گوناگون تولید کرد. هر کدام از این مدل ها را می توان بسته به نیاز در بخش هایی مانند صفحه کابینت، میز پیشخوان، میزغذاخوری و غیره به کار برد. ترکیب چوب طبیعی با رزین، فلز و یا استفاده به صورت تایل های ساخته شده در شکل های فینگرجوینت از جدیدترین مدل های مورد استفاده چوب طبیعی به عنوان صفحه کابینت در فضای خانه و یا صنعتی و غیره می باشد.

صفحه کابینت کورین

سنگ های کورین یکی از متریال بسیار محبوب مورد استفاده در تولید صفحات تاپس اشپزخانه ها می باشند. این محصولات عموما در طرح های سنگ و گلکسی در بازار وجود دارند. در بین سمپل های موجود در بازار می توان انواع رنگ های روشن و تیره این محصولات را مشاهده کرد. سنگ های کورین را می توان به شکل های مختلف در آورده و طرح های متفاوتی به آن داد. وجود این امتیاز برای استفاده بخش هایی مانند صفحه کابینت بسیار حایز اهمیت است. چرا که اجرای طرح دلخواه مشتری را بسیار آسان تر می کند. مقاومت و کیفیت بالا از ویژگی های مثبت و قیمت بسیار بالا از ویژگی های منفی صفحات کابینت کورین می باشد.

مدل های جدید صفحه کابینت ساخته شده از مواد اولیه سنگ های کورین مانند مارمونایت نیز در حال حاضر در بازار موجود می باشند. طرح و رنگ این محصولات بسیار مشابه نمونه های اولیه کورین هستند. در سال های گذشته تمامی نمونه های صفحه کورین موجود در بازار مربوط به تولیدات کارخانه های خارجی بودند. این امر باعث می شد که قیمت فروش این محصولات بسیار بالا باشد. اما در حال حاضر چندین کارخانه داخلی نیز در زمینه تولید این محصولات فعال هستند. هر چند نمونه های ایرانی سنگ کورین نیز نسبت به سایر جنس ها با نرخ بالاتری به فروش می رسند اما در مقایسه با اجناس خارجی قیمت عرضه ان ها بسیار مناسب می باشد.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
کیفیت و دوام
کارایی عمومی
قیمت مقرون به صرفه
ابزار خوری و زیبایی
تنوع رنگی

کلام آخر

در انتخاب جنس و نوع صفحه مورد استفاده برای آشپزخانه، میز غذاخوری، کانتر، پیشخوان و یا غیره باید دقت لازم را به کار برد. در حال حاضر در بازار معاملات این محصولات نمونه های مختلفی وجود دارند که هر کس می تواند بسته به میزان بودجه، نیاز و سلیقه خود گزینه مناسبی را انتخاب کرده و به کار ببرد. برای نصب این محصولات نیز بهتر است از یک نصاب حرفه ای کمک بگیرید. و در مرحله آخر به یاد داشته باشید که مراقبت و نگهداری از این بخش دکوراسیون بسیار حایز اهمیت می باشد. جلوگیری از نفوذ آب و مواد شیمیایی به این محصولات سبب چندین برابر شدن عمر این محصولات خواهد شد.