کلیات

پلی وود چیست؟

کامپوزیت های ply wood همانطور که از نام آن ها مشخص است از ترکیب دو متریال چوب و پلاستیک به دست می آیند. جنس این نوع از صفحات کابینت از موادی با نام WPC که خلاصه شده کلمه wood plastic composite است می باشد. این تایل ها معمولا از سه ماده پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پیروپیلین و پودر چوب تولید می شوند. خطوط تولید کارخانه ها طی فرآیندی این مواد را با یکدیگر ترکیب می کنند. پس از گذراندن مراحل میکس و حرارت دادن و پردازش در دستگاه اکسترودر ماده خمیری شکل به دست آمده را در قالب های مختلف قرار داده و شکل می دهند. این خمیر را می توان در شکل ها و ابعاد متفاوتی قالب بندی کرده و به صورت تایل در آورد.

کاربردهای متنوع پلی وود

هر کدام از این تایل ها با سایز و ویژگی های مختلف در بخشی از دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت انواع دیوار پوش، درب، ورق های مخصوص ساخت کابینت و صفحه رویی کابینت بخشی از موارد استفاده از این محصولات هستند. برای استفاده از ply wood در هر کدام از این بخش ها باید تولید در قالب های مختلف و با ویژگی های متنوع صورت گیرد. برای مثال نوعی از پلی وود که برای ساخت صفحه کابینت به کار می رود و نمونه ای که قرار است در تولید دیوار پوش استفاده شود به لحاظ سایز و نوع قالب تفاوت خواهد داشت.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست

صفحه کابینت پلی وود

یکی از بخش هایی که تایل های ساخته شده با پلی وود در آن کاربرد بسیار زیادی دارند صفحات کابینت آشپزخانه هستند. کامپوزیت های Ply wood مورد استفاده در ساخت صفحه کابینت دارای مغزی مشبک و تو خالی می باشند. این نوع شکل دهی سبب بالاتر رفتن میزان کارایی و سبک تر شدن صفحه تولیدی می شود. همچنین ویژگی های مواد تشکیل دهنده این نوع از صفحات باعث می شوند که مقاومت و کارایی آن ها در مقابل نفوذ آب، حرارت، نفوذ انواع مواد شیمایی و سایر عوامل محیطی بسیار بالاتر باشد. لایه رویی این محصولات نیز با استفاه از روکش های HPL عایق می شوند. این روکش ها نیز مانند مغزی به کار رفته در صفحات پلی وود دارای خاصیت ضد آب و ضد نفوذ بودن می باشد.

کیفیت صفحه کابینت پلی وود

به دلیل داشتن همین مقاومت بالا صفحات کابینت تولید شده با پلی وود با در مدت زمان کوتاهی که از ساخت آن می گذرد یکی از پر استفاده ترین و محبوب ترین گونه های موجود در بازار می باشد. زیرا تمامی ویژگی های مقاومتی این محصولات متناسب با فضای آشپز خانه و میزهای کار کابینت ها است. همچنین صفحات تاپس ساخته شده با مغزی پلی وود دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه هستند و وزن بالایی را نیز تحمل می کنند. وجود ویژگی های دیگری مانند آنتی باکتریال بودن جنس مغزی و رویه این محصولات باعث می شود تا بتوان آن ها را به عنوان میزکار بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و آشپزخانه های بزرگ صنعتی نیز به کار برد. از نظر طرح و رنگ نیز این محصولات دارای تنوع بسیار بالایی می باشند.

صفحات تاپس ساخته شده با استفاده از پلی وود دارای انواع مختلفی می باشند. این محصولات را می توان بسته به سایز، طرح، جنس روکش به کار رفته، برند و نوع مغزی استفاده شده در تولید و غیره در گروه های متفاوتی قرار داد. قیمت فروش این محصولات نیز از روی همین گروه بندی متغیر می باشد.

جنس صفحات پلی وود

کارخانه های ایرانی مختلفی در چند سال اخیر اقدام به تولید صفحه تاپس Pooly wood و عرضه آن ها به بازار کرده اند. تا قبل از شروع به کار تولیدی های ایرانی این محصولات بیشتر از کشورهایی مانند چین و مالزی به کشور وارد می شد. طبیعتا نمونه های خارجی صفحات Pooly wood دارای قیمت فروش بسیار بالاتری هستند. زیرا قیمت تمام شده آن ها شامل هزینه های معمول واردات و با نرخ ارز خارجی می باشد. اما در حال حاضر نمونه های خارجی در بازار معاملات بسیار کمتر از محصولات داخلی می باشند و قیمت آن ها نیز بسیار بالاتر است. نمونه های ایرانی تولید شده دارای تنوع برند و قیمت، نرخ فروش مناسب تر و فراوانی بیشتر در بازار هستند.

رنگ و طرح صفحه پلی وود

طرح، رنگ و مدل های متفاوتی از صفحه کابینت های تولید شده با جنس پلی وود در بازار وجود دارد. کارخانه های ایرانی این محصولات را در رنگ های ساده، چوبی، گلکسی، سنگی و غیره ساخته و به بازار عرضه می کنند. روکش های این محصولات با روکش های به کار رفته در ساخت صفحه کابینت های ام دی اف مشترک بوده و طرح و رنگ های این دو جنس شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. به طور کلی تنوع طرح و رنگ صفحه کابینت Ply wood بسیار بالاست و می توان بر اساس نیاز و سلیقه نمونه مناسبی از آن را انتخاب کرده و به کار برد.

صفحه کابینت پلی وود روکش اچ پی ال
صفحه کابینت پلی وود ضد آب

سایز بندی صفحات پلی وود

معمولا ضخامت صفحات تولید شده با این جنس 32 و 48 میلی متر می باشد. عرض استاندارد موجود در بازار نیز در دو سایز 60 و 65 سانتی متر است. همچنین طول تایل های صفحه کابینت Poly wood به صورت استاندارد 366 و 410 سانتی متر است. البته همانطور که پیش تر اشاره شد به علت نوع طراحی مشبک مغزی صفحات پلی وود وزن این محصولات به نسبت اندازه و سایز آن ها بسیار سبک تر می باشد.