کلیات

انواع مختلف ام دی اف

ام دی اف به تخته چوب های فشرده با چگالی متوسط گفته می شود. الوارهای چوب پس از خرد شدن توسط دستگاه ها و آغشته شدن به چسب و سایر مواد تشکیل دهنده به صورت خمیر در می آیند. خمیر به دست آمده به صورت ورقه ای خشک شده و تبدیل به ام دی اف خام می شوند. ورق های خام ام دی اف در انواع ضخامت و طول عرض متفاوت تولید می گردند. این محصولات به صورت خام نیز در بازار مورد استفاده قرار می گیرند. اما بخش اعظم تقاضای بازار از میا صفحات روکش شده می باشد. کارخانه های مختلفی در زمینه روکش زنی این صفحات وجود فعالیت دارند. در حال حاضر کارخانه های ایرانی انواع مختلفی از ام دی اف های ملامینه و ورق های پرینتی را تولید می کنند.

ام دی اف پرینتی چیست؟

مغزی ورق های ام دی اف دارای روش تولید یکسانی می باشد. بیشترین تفاوت اساسی این محصولات در جنس و نوع روکش های استفاده شده است. یکی از پر استفاده ترین نوع MDF ها در ایران ورق های ام دی اف پرینتی باشند. این محصولات همانطور که از نام آن پیداست به روش پرینت رنگ بر روی ورق ام دی اف تولید می شوند. دستگاه آلات به کار رفته در تولید این صفحات مواد مخصوص رنگی را به روش پرینت روی مغزی خام صفحات اضافه می کنند. برای بالا بردن مقاومت و کیفیت محصولات نیز روکش UV مخصوص پس از اتمام مرحله رنگ آمیزی به ورق ها افزوده می شود. ام دی اف های پرینتی را می توان در انواع طرح و رنگ تولید کرد. قیمت این محصولات بسیار مناسب تر از سایر مدل های MDF می باشد. کارخانه های ایرانی صفحات پرینتی را در انواع سایزهای 16 و 3 میلی متری تولید و به بازار عرضه می کنند.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست

ورق پرینتی 16 میلی متری

ام دی اف های 16 میلی متری یکی از انواع پر مصرف و پر استفاده ام دی اف در کشور می باشد. از این محصولات در تولید بخش های مختلف دکوراسیون داخلی محیط های اداری و مسکونی و غیره استفاده می شود. نوع پرینتی این محصولات نیز به دلیل داشتن تنوع طرح و رنگ و قیمت مناسب فروش و استفاده بسیاری در ایران دارد. این محصولات را می توان در انواع مدل ها و رنگ ها از کارخانه های ایرانی خریداری کرد. برخی از تولیدکنندگان داخلی امکان تولید ورق ام دی اف پرینتی را با طرح های سفارشی برای مشتریان خود فراهم کرده اند.

  • صفحه کابینت سنگ طبیعی: نمونه اولیه از صفحه کابینت

  • صفحه کابینت چوب طبیعی: صفحه کابینت کلاسیک و سنتی

  • صفحه کابینت MDF: پرمصرف ترین نوع صفحه کابینت

  • صفحه کابینت Plywood: صفحه کابینت ضد آب و رطوبت

  • صفحه کابینت کورین: صفحه کابینت با تکنولوژی جدید

ام دی اف پرینتی سه میل

یکی دیگر از انواع ورق های پرینتی پر استفاده در تولیدات ورق هایی با ضخامت سه میل و روکش پرینتی می باشد. این محصولات به دلیل قیمت مناسب و کارآیی بسیار بالا استفاده زیادی در تولیدات بخش های مختلف دارند. از ام دی اف های سه میل پرینتی می توان در تولید انواع باکس های تزئینی، دیوارپوش های مشبک، تکمیل بخش هایی از کمد و کابینت ام دی اف و غیره استفاده کرد. ورق های سه میل پرینتی به دلیل اینکه به راحتی برش می خورند و قابلیت پردازش با لیزر را دارند در ساخت انواع قطعات و سازه های تزئینی مصرف دارند. سایز 3MIL از ورق های پرینتی را نیز می توان در طرح های مختلف سفارشی و غیره به تولید رساند.

ام دی اف 3 میل پرینتی سفید
ام دی اف 3 میل پرینتی

کیفیت ورق پرینتی ایرانی

کارخانه های ایرانی در چند سال اخیر با تجهیز کارخانجات خود به دستگاه آلات به روز و استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت توانسته اند محصولاتی با میزان مرغوبیت بسیار بالا تولید کنند. در حال حاضر ورق های پرینتی و یا روکش شده کارخانه های ایرانی در چندین کشور همسایه به فروش می رسد. قیمت محصولات تولید ایران در بازار خرید و فروش داخل نسبت به محصولات خارجی بسیار مناسب تر می باشند. به دلیل تامین هر دو گزینه قیمت مناسب و کیفیت بالا نمونه های تولید داخل ورق های سه میل و شانزده میل پرینتی انتخابی مناسب برای خریداران می باشد.

ام دی اف 3 میل پرینتی با کیفیت خوب
ام دی اف 3 میل پرینتی با کیفیت