کلیات

ورق های ام دی اف یکی از فرآورده های چوبی بسیار پراستفاده می باشند. این محصولات به دلیل داشتن قیمت مناسب نسبت به چوب های طبیعی و تنوع در طرح و رنگ بسیار محبوب هستند. در سال های اخیر کارخانه های ایرانی بسیاری این محصولات را با انواع مغز و روکش های ایرانی و خارجی با ویژگی های متفاوت تولید و عرضه کرده اند. انواع ورق ها با روکش های هایگلاس، پرینتی، ملامینه، برجسته و غیره از نمونه های پر مصرف این ورق ها در کشور می باشند. هر کدام از این محصولات بسته به قیمت و ویژگی هایی که دارند دارای مصارف گوناگون هستند.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست

ورق ام دی اف ملامینه

ورق های روکش شده در حال حاضر جزو محصولاتی هستند که کارخانه های متعددی انواع مختلفی از آن ها را تولید کرده و به بازار عرضه می کنند. به همین دلیل قیمت فروش این محصولات بسیار مناسب و تنوع طرح و رنگ آنها بسیار است. ورق های ام دی اف ملامینه یکی از اصلی ترین تولیدات کارخانه های ایرانی در این زمینه می باشند. ملامینه در حقیقت به جنس کاغذ رنگی که برای روکش کردن ورق های ام دی اف خام به کار می رود گفته می شود.

پس از اضافه شدن این لایه روکش بی رنگ محاقظی نیز برا بالا بردن مقاومت این ورق ها به آن اضافه می شود. این کاغذ های ملامینه در انواع طرح و رنگ مختلف با کیفیت بالا توسط کارخانه های ایرانی تولید می شوند. ام دی اف های ملامینه روکش شده در انواع مختلف مات و براق و برجسته در بازار به فروش می رسند. تنوع طرح و رنگ و مدل این محصولات باعث شده است تا مصرف کنندگان به راحتی بتوانند طبق نیاز و سلیقه خود مورد مناسبی را انتخاب کرده و به کار بگیرند.

  • صفحه کابینت سنگ طبیعی: نمونه اولیه از صفحه کابینت

  • صفحه کابینت چوب طبیعی: صفحه کابینت کلاسیک و سنتی

  • صفحه کابینت MDF: پرمصرف ترین نوع صفحه کابینت

  • صفحه کابینت Plywood: صفحه کابینت ضد آب و رطوبت

  • صفحه کابینت کورین: صفحه کابینت با تکنولوژی جدید

سایز های ورق ام دی اف ملامینه

ام دی اف های تولید شده با روکش ملامینه در ابعاد مختلفی توسط کارخانه ها ساخته می شوند. پر استفاده ترین سایز ورق های ام دی اف در ایران ضخامت های 16 و 3 میلی متر هستند. ناگفته نماند که 16 و 3 میلی متر ضخامت نهایی این ورق ها پس از مرحله روکش زنی می باشد. البته انواع صفحات با ضخامت 8 میل، 25، 32 و غیره نیز توسط برندهای ایرانی تولید و در بازار مورد استفاده قرار می گیرند. اما به طور کلی دو ضخامت 16 و 3 میلی متر در حال حاضر بخش اعظمی از بازار فروش را شامل می شوند. بیش از 90 درصد سفارشات ورق های 16 میلی متر نیز با ابعاد 366*183 میل هستند. ام دی اف سه میل ملامینه نیز با ابعاد مختلفی از جمله 121*242 در بازار وجود دارند.

ام دی اف ملامینه 3 میل
ام دی اف ملامینه 16 میل

رنگ بندی صفحات روکش ملامینه

کارخانه های ایرانی ورق های ام دی اف ملامینه را در انواع طرح و رنگ متنوع و متفاوت تولید می کنند. برخی از رنگ های موجود در سمپل این تولیدی ها رنگ های استاندارد و مشترک بازار می باشند و برخی از طرح ها نیز به طور اختصاصی و توسط یک کارخانه تولید می شوند. این محصولات با انواع روکش ملامینه در طرح های چوب، سنگ، ساده، فانتزی و غیره تولید شده و با انواع روکش های براق (هایگلاس) مات و برجسته (تیمبرلند) به فروش می رسند. نوع سه میل این محصولات نیز مانند سایز 16 میلی متری دارای سمپل رنگی بسیار متنوع و زیبا می باشند.

ام دی اف ملامینه سفید
ام دی اف ملامینه رنگی