کلیات

ام دی اف چیست؟

برای ارایه اطلاعاتی درباره صفحه کابینت ام دی اف (MDF) ابتدا باید دانست که ورق ام دی اف خام چیست. در ساده ترین تعریف باید گفت که اصطلاح MDF خلاصه شدهMedium density fireboard یا تخته فیبر با چگالی متوسط می باشد. ام دی اف ها تایل های ساخته شده از خرده چوب طبیعی هستند. این محصولات در چند سال اخیر به دلیل داشتن ویژگی های ظاهری، کاربرد بسیار زیاد قابلیت ابزار زنی و شکل دهی آسان، قیمت مناسب و غیره در ساخت و تولید سازه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های ام دی اف در حقیقت با استفاده از براده ها و پودر چوب طبیعی یا باگاس نیشکر و یا مواد سلولوزی این چنینی و ترکیب آن ها با چسب و مواد مخصوص تولید می شوند. برای ساخت این اوراق ابتدا تکه های چوب توسط دستگاه های مخصوص چیپر به صورت پودر در می آیند.

مرحله دوم ساخت ام دی اف

در مرحله بعد پودر به دست آمده را با چسب ترکیب کرده و طی فرآیندی به رطوبت کافی رسانده و پرس می کنند. در مرحله بعدی تولید که پس از خشک شدن ورق ها صورت می گیرد صفحات را در اندازه های استاندارد کات می کنند. ترکیبات شیمیایی موجود در ورق های خام ام دی اف باعث بالا رفتن مقاومت این محصولات در برابر عواملی مانند نفوذ حشرات و قارچ زدگی و غیره می شود. مغزی خام ام دی اف را می توان با ضخامت های مختلف و سایزهای متنوع تولید کرده و با روکش های مختلفی عایق کرد.

ورق های 16 میل با روکش ملامین را که در بازار ایران شناخته تر شده از سایر سایز ها هستند. معمولا این صفحات را برای ساخت انواع کمد، کابینت، قفسه ها و شلف های دیواری، فایل های اداری، میز های چوبی و غیره و به طور کلی در تمامی سازه های چوبی دکوراسیون داخلی استفاده می کنند. به غیر از این موارد می توان این ورق ها را در سایز های دیگری و برای مصارفی مانند تولید صفحه کابینت های ام دی اف نیز استفاده کرد.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست

تعریف صفحه کابینت MDF

صفحات کابینت MDF نیز در حقیقت با استفاده از مغزی ام دی اف خام و عایق کردن آن ها با لایه ای از روکش HPL تولید می شوند. مغزی ام دی اف پس از ساخت در خطوط پردازش مخصوص در ابعاد مختلف برش زده شده و وارد خط تولید صفحه کابینت می شوند. این اوراق پس از الصاق به یکدیگر و به اصطلاح دوبل شدن و شکل دهی لبه ها با ابزار و دستگاه آلات کارگاهی به وسیله چسب ها و مواد شیمیایی مخصوص روکش و پرس می شوند.

گروه بندی صفحات MDF

صفحه کابینت های ساخته شده با ام دی اف دارای تنوع رنگ، سایز و قیمت بسیار زیادی می باشند. به همین دلیل این نوع از صفحات در حال حاضر در کشور پر استفاده ترین نوع در بین تمامی نمونه های موجود محسوب می شوند. کارخانه های متعددی در سطح کشور صفحه کابینت های ام دی اف را تولید می کنند. ساخت این محصولات توسط تولیدی های ایرانی با استفاده از انواع روکش های اچ پی ال ایرانی و خارجی و مغز خام با برند های تولید داخل و یا وارداتی صورت می گیرد. قیمت تمام شده این محصولات به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد. البته یکی از مهمترین گزینه ها در تعیین نرخ فروش این محصولا جنس روکش و مغزخام به کار رفته در تولید صفحه کابینت MDF می باشد.

صفحات تاپس MDF ایرانی و خارجی

صفحات کابینت را می توان از نظر ایرانی یا خارجی بودن روکش و مغزی استفاده شده در دو دسته ایرانی یا خارجی جای داد. نمونه های ساخته شده با متریال خارجی دارای قیمت بالاتری هستند. اما برخی از خریداران به دلیل رضایت از میزان کیفیت این محصولات، با وجود قیمت بالا خواهان خرید از مارک های خارجی می باشند. البته باید این نکته را در نظر گرفت که محصولات تولیدی کارخانه های داخلی نیز در رقابت به نمونه های خارجی، محصولاتی را با کیفیت بسیار بالا تولید و به بازار عرضه کرده اند. این نمونه ها به دلیل استفاده از روکش و ام دی اف ایرانی در عین داشتن کیفیت بالا قیمت بسیار مناسبی نیز دارند.

صفحه کابینت 3 سانت ام دی اف
صفحه کابینت ام دی اف برین چوب

انواع صفحه کابینت MDF

این محصولات را می توان بر اساس طرح و رنگ روکش های آن در چندین گروه مختلف جای داد. کارخانه های تولیدی در چند سال اخیر صفحاتی را با انواع رنگ های ساده، طرح چوب، طرح سنگ، نقوش چوبی، مدل های مدرن و کلاسیک و غیره تولید و به بازار عرضه کرده اند. برای انتخاب از میان انواع طرح های موجود در بازار باید دقت کافی را به کار برد. رنگ بندی سمپل ها در حال حاضر این امکان را فراهم کرده اند که خریداران صفحاتی را متناسب با انواع فضاهای کلاسیک و یا مدرن و  غیره در اختیار داشته باشند.

صفحه کابینت ام دی اف مات
صفحه کابینت ام دی اف براق

سایزبندی صفحه کابینت ام دی اف

از نظر سایز و اندازه صفحات تولید شده با مغزی MDF  دارای انواع مختلفی می باشد. ضخامت های 3 و 5 سانتی ابعاد معمول و استانداردی است که در کشور خرید و فروش می شود. در چند سال اخیر صفحات با ضخامت 7 سانت نیز به بازار عرضه شده است. عرض این محصولات نیز به صورت استاندارد 60 و 65 سانتی متر هستند. صفحه کابینت های MDF معمولا با طول های 3 متر و 60 سانت و یا 4 متر و 10 سانتی متری در بازار وجود دارند. البته گفتنی است که ابعادی که گفته شد مربوط به محصولاتی در سایزهای استاندارد می باشد. کارخانه های ایرانی معمولا آمادگی تولید صفحات صورت سفارشی و در ابعاد دلخواه مشتریان را دارند.

فرم کلی صفحات کابینت مغز MDF

یکی دیگر از دسته بندی های موجود در مبحث انواع صفحه کابینت MDF فرم کلی و شکل ظاهری آن ها می باشند. صفحه کابینت های ام دی اف به دو صورت لبه تیز و لبه گرد تولید می شوند. صفحه کابینت های لبه گرد خود دارای دو نوع یک لب و دو لب می باشند. نوع یک لب این محصولات همان طور که از نام آن مشخص است دارای یک لب گرد و یک لب صاف برای اتصال به دیوار است. نوع دو لب دارای دو لبه کار شده و گرد می باشد که این نوع از صفحات MDF نیز برای روی جزیره اشپزخانه یا میز های پیشخوان که از هر دو سمت ازاد هستند مناسب است.

نوع دیگر این محصولات نیز صفحات با لبه تخت هستند که می توان گفت مدل تولیدی جدیدتری نسبت به نوع لبه گرد می باشند. این نوع از صفحات MDF دارای لبه تخت و صاف می باشند. این نوع طراحی باعث می شود تا صفحات لب تخت برای استفاده در سبک های مدرن مناسب تر باشند. البته هر کدام از این مدل ها به نسبت سلیقه و نوع طراحی اشپزخانه دارای مصارف جداگانه و مختلفی می باشد.

صفحه کابینت چیست
صفحه کابینت چیست